Hatha jóga

Dnešní doba nabízí nepřeberné množství druhů a stylů jógy: Hatha, Aštánga, Iyengar, Jivamukti, Bikram, Hot, Jin,... a tak si každý může zvolit přesně to, co mu vyhovuje. Není to tak dlouho, co jsem se přiklonila k názoru, že jóga je ve výsledku jen jedna a každý druh nebo styl pouze využívá jinou cestu (jiné techniky) ke stejnému cíli - sjednocení, harmonii a poznání sebe sama.

Má praxe i vedení lekcí vychází z Hatha jógy, která je u nás obecně vnímána za základní formu jógy. Využívá hlavně fyzického cvičení (Ásana), dechových technik (Pránajáma) a meditace. 

Během lekcí dbám na správné nastavení těla v pozicích a delší výdrže, abychom si mohli uvědomit nějen tělo, ale i dech. Mé lekce jsou klidné a snažím se v nich předat myšlenku respektu k vlasnímu tělu a jeho vnímání.

Hormonální jóga

Hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues je jógová metoda, která pomáhá harmonizovat hormonální systém. Jedná se o ucelenou sestavu jógových cviků (ásan), které jsou doprovázené dechovými technikami (pránajáma) a tibetskou technikou práce s energií tak, aby stimulovala žlázy s vnitřní sekrecí produkující hormony.

Cvičení působí na široké spektrum zdravotních obtíží souvisejících s hormonální nerovnováhou, včetně osteoporózy, zvýšené hladiny cholesterolu až po cukrovku, depresi či autoimunitní onemocnění. Dnes již 93-letá Dinah Rodrigues vytvořila celkem tři sestavy - pro ženy, pro muže a pro diabetiky, které mají při pravidelné praxi úžasné výsledky.

Jóga pro děti

Děti se rády baví, proto je jóga s dětmi jiná. Je hravá a přizpůsobená právě pro ně. Přes různé zábavné techniky a hry se naučí vnímat své tělo, svůj dech a koncentrovat se. 

Pomocí jógy mohou děti zlepšit svou flexibilitu, budovat fyzickou zdatnost, zlepšit rovnováhu, stabilitu a posílit imunitní systém.

Děti se umí pro jógu skvěle nadchnout - všechny názvy zvířat a rostlin, které si během lekce zacvičíme, si budou pamatovat ještě dlouho.  A meditaci zvládnou i ty děti, které běžně nedokáží dlouho posedět. Musíte jim k ní dát jen ten správný příběh.